Team Bedrijfsvoering: kansen zien en verbeterslagen maken

Over één ding zijn ze het eens. Zij hebben een geweldig mooie baan. Hun werk is divers, afwisselend en uitdagend. Soms is er weerstand. Soms is hun harde werk onzichtbaar. Meestal is er echter oprechte dankbaarheid en waardering voor hun inbreng. De scoop waarin zij werken is ongelooflijk breed. ‘Van het inkopen van printers, tot de inhuur van flexkrachten. Van grafdelving tot energiecontracten. Alles komt voorbij,’ zegt RIJK inkoopadviseur Louis van Dungen. ‘In dit kennisteam ontdek je wat een gemeente allemaal doet. En dat is veel.’ Maak kennis met team bedrijfsvoering, één van de drie bevlogen teams binnen RIJK.

Team bedrijfsvoering wordt aangevoerd door Edwin Verdonk. Hij houdt het overzicht op alle werkzaamheden van de in totaal vijf zelfstandig werkende inkoopadviseurs. ‘Op elke inkoopvraag hebben wij een antwoord, durf ik met stelligheid te zeggen.’
‘En weten wij het niet, dan schakelen we snel met een van de andere teams’, vult Louis aan. ‘Dat delen van kennis en al die ervaring, daar zit onze kracht. Hierdoor kunnen we een belangrijke toegevoegde waarde leveren binnen al onze projecten.’

Traag
Voor inkoopadviseur Maaike Sikkema is de plus van haar werk vooral dat ze voor en met gemeenten werkt. ‘Mensen vinden over het algemeen gemeentes log. Wat men niet weet is dat op het bord van de gemeente ontelbaar veel taken liggen. Gaat het om inkoop, dan worden er afwegingen gemaakt. Dit kan overkomen als traagheid, maar het kost in de praktijk nu eenmaal tijd om een gedegen besluit te nemen en om vooral niet over één nacht ijs te gaan.’

Belastinggeld
‘Simpel gezegd worden alle gemeentelijke aanbestedingen en aankopen gedaan van het belastinggeld van ons allemaal,’ zegt de ervaren inkoopmedewerker Simone Ruijs wanneer iemand vraagt wat ze doet. ‘En dat realiseren wij en onze klanten zich al te goed. Het uitgeven van dat geld, dat moet op een bewuste manier. En daar komen wij om de hoek kijken. Wij helpen ze die gedegen besluiten weloverwogen te nemen.’

Energie
Trots is inkoopadviseur Yulia Boomsma op alle projecten waar ze aan mag meewerken en meedenken. Een recente opdracht was uitzonderlijk complex, op dit eindresultaat is ze extra trots. ‘Voor al onze gemeenten mocht ik naar het energiecontract kijken, een wereld op zich. Ik moest mij echt verdiepen in de hele specifieke energiewetgeving. Uiteindelijk kom je erachter dat je invloed kan uitoefenen op slechts 5% van het contract. Dat wil je dan wel goed doen. Als dat dan lukt, dan haal je daar als inkoopadviseur veel voldoening uit.’

Kwaliteit
Binnen het vorige project van collega Lisa Martens gingen de gemeenten van meerdere leveranciers, naar één aanspreekpunt bij het inhuurproces van professionele arbeidskrachten. Ook dit gehele proces bevatte volop uitdagingen met een succesvol eindresultaat. ‘Bij aanbestedingen denkt men al snel dat het gaat om de laagste prijs, terwijl het eigenlijk altijd gaat om kwaliteit. Bovendien houdt een inkooptraject niet op nadat het contract is getekend. Juist bij de uitvoering is het belangrijk om vinger aan de pols te houden en zorg te dragen dat de contracten worden nageleefd. Ik vind het een van onze taken als inkoopadviseur om ook in dat traject een rol te spelen.’

Tractor
De jongste aanwinst van team bedrijfsvoering, inkoopadviseur Daisy Opstal, is alle facetten van het inkoopvak nog volop aan het ontdekken. ‘Het proces en onze rol erin, dat wordt steeds duidelijker. Al is elk traject natuurlijk wel anders. Zo dook ik vorige week in de wereld van de koffiemachines en reed ik afgelopen maandag een proefrondje op een tractor. Dat aspect aan diversiteit binnen ons team is ongelooflijk leerzaam en vooral leuk.’

Toekomst
Naast een nieuwe generatie inkoopadviseurs, krijgt het team volgens Edwin met meer ontwikkelingen te maken. ‘De nieuwe generatie ambtenaren is bevlogen en enthousiast en dat past goed bij onze kennis en ervaring. Wij delen graag alle mogelijkheden en kansen die er zijn. Vooral op het gebied van duurzaamheid zijn daar flinke verbeterslagen te maken. Juist met een aanbestedingstraject kun je een bijdrage leveren aan het behalen van maatschappelijke doelstellingen. Denk maar eens aan circulaire bedrijfskleding. Of een elektrische auto voor de landmeetkundige dienst. Kleine, weloverwogen stappen met groots resultaat, dat is wat mij betreft tekenend voor het werk dat team bedrijfsvoering verzet.’

Benieuwd naar een praktijkvoorbeelden van de projecten van team bedrijfsvoering?
Lees dan eens de volgende artikelen:

 

NB. Bij dit gesprek waren aanwezig: Edwin Verdonk, Louis van den Dungen, Maaike Sikkema, Simone Ruijs, Yulia Boomsma, Lisa Martens en Daisy Opstal. Joyce Heeren was niet aanwezig, zij maakt team bedrijfsvoering compleet.